harmonogram-prac-remontowych

Nie zawsze potrzebujemy pomocy projektanta albo też nie możemy sobie na taką współpracę pozwolić. W takiej sytuacji trzeba się dobrze przygotować do urządzenia domu. Potrzebny jest plan działań oraz harmonogram remontu. Poniżej znajdziesz spis najważniejszych rzeczy, które musisz zrobić, aby sprawnie urządzić wnętrze.

  1. Podłogi i drzwi – bez podłóg trudno jest zamówić drzwi, a na drzwi czeka się ok. 8-10 tygodni. Pomiaru drzwi dokonują najczęściej montażyści po położeniu podłogi. Istnieje możliwość zamówienia drzwi bez ostatecznego pomiaru (oczywiście trzeba podać grubość murów i szerokość skrzydeł, jakie mają zostać zamontowane), ale wtedy należy dopilnować, aby wielkość otworów drzwiowych (szerokość i wysokość) była zgodna z wymaganiami producenta. Przykład: firma Asilo do skrzydła 80 cm wymaga otworu 92 × 206/207 cm.
  2. Płytki i biała armatura – zweryfikuj ich dostępność. Na niektóre towary trzeba czekać, szczególnie na nietypowe płytki z Włoch (w okresiewakacyjnym niektóre fabryki nie pracują).
  3. Farby – sprawdź ich wydajność, liczbę warstw koniecznych do nałożenia oraz parametry ścieralności. Wolisz farbę, która się zmywa, ale lekko się świeci, czy też całkowity mat, ale gorsze parametry zmywalności?
  4. Grzejniki – jeśli nie ma ich w standardzie, należy je dobrać z uwzględnieniem mocy, funkcjonalności i estetyki. Grzejniki można kupić w sklepie stacjonarnym lub zamówić przez internet (czas oczekiwania to ok.4-6 tygodni). Warto poradzić się firmy instalacyjnej, która obliczy moc grzejników i poda ich wielkość.







  5. Parapety – mogą być wykonane z różnych materiałów (PVC, drewno, kamień, konglomerat), a czeka się na nie ok. 2-4 tygodni.
  6. Schody – są bardzo ważnym elementem i nie należy ich odkładać na później, pomimo że montuje się je na samym końcu. Ponieważ robione są najczęściej na wymiar, wykonawcy muszą dokonać pomiaru nieraz kilkakrotnie, a terminy mogą sięgać nawet 2 miesięcy. Jeżeli chcesz odświeżyć już istniejące schody lub zamontować zupełnie nowe, spotkaj się z firmą stolarską i omów wszystkie opcje oraz koszty, jakie się z tym wiążą. Oprawy oświetleniowe – czasami np. LED-y są potrzebne już na etapie zabudowy i układania płyt gipsowo-kartonowych, a na niektóre lampy czeka się nawet kilkanaście tygodni. Sprawdź koniecznie ich dostępność – to, że na stronie mają status „dostępne”, wcale nie oznacza, że tak na 100% jest! Oprawy dekoracyjne zazwyczaj są montowane na końcu, ale ponieważ często czeka się na nie długo, warto o nich pomyśleć już na samym początku.
  7. Oprawy oświetleniowe – czasami np. LED-y są potrzebne już na etapie zabudowy i układania płyt gipsowo-kartonowych, a na niektóre lampy czeka się nawet kilkanaście tygodni. Sprawdź koniecznie ich dostępność – to, że na stronie mają status „dostępne”, wcale nie oznacza, że tak na 100% jest! Oprawy dekoracyjne zazwyczaj są montowane na końcu, ale ponieważ często czeka się na nie długo, warto o nich pomyśleć już na samym początku.
  8. Meble na zamówienie – kuchnie, szafy wnękowe, nietypowe meble. Czas ich wykonania zależy od firmy produkcyjnej oraz materiałów, z jakich mają być zrobione. Jeśli wybierasz np. białą kuchnię w lakierze, to czas oczekiwania od wpłaty zaliczki wynosi ok. 6-8 tygodni. Takie meble wymagają pomiaru, warto zamówić go już na początku prac remontowych.
  9. Meble ze sklepu (sofy, stolik kawowy, łóżka) – możesz zamówić w trakcie remontu lub – jeśli ci się nie spieszy – na koniec. Pamiętaj, że na meble tapicerowane (jeśli wybierzesz tkaninę ze wzornika) czeka się ok. 4-6 tygodni.
  10. Dekoracje ścienne, masy, tapety, betony – po skończonych pracach instalacyjnych przychodzi czas na malowanie ścian i kładzenie nietypowych elementów aranżacji. Niektóre masy ozdobne kładzie się na samym końcu, nawet po listwach dekoracyjnych, inne można położyć na początku. Sprawdź, co zaleca producent. Znajdź ekipę, która miała już do czynienia z wybranym przez ciebie materiałem i wie, jak go położyć. Nie eksperymentuj sam, jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać.
  11. Dekoracje okienne, poduszki, dodatki, drobne elementy dekoracyjne, które nadadzą wnętrzu indywidualny charakter i klimat, zamawia się na końcu. Da się bez nich żyć na początku, jednak odkładanie w czasie zakupu dodatków może spowodować, że wnętrze nie będzie miało swojego uroku i straci na przytulności. Nie chcesz przecież efektu niedokończonego remontu. Wiele elementów dekoracyjnych można zrobić samemu lub zlecić zaprzyjaźnionej krawcowej. Mam na myśli zasłony, narzuty czy poduchy. Na rynku jest tak wiele produktów o różnych teksturach i kolorach, że bez problemu znajdziesz coś dla siebie.

Dodaj komentarz