Jak-zaplanować-remont-mieszkania

Ostatnio otrzymaliśmy od klientki ciekawe zapytanie i uznaliśmy, że to dobry temat na kolejny wpis. Jej wiadomość brzmiała: ,,Dzień dobry. Na wiosnę przyszłego roku chciałabym zrobić remont mieszkania. Chcę wszystko dobrze zaplanować. Jak się za to zabrać?”. Każde duże przedsięwzięcie warto rozłożyć na mniejsze zadania, dlatego dzisiaj zwrócimy uwagę na kilka ważnych kwestii. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się dla Was pomocne. Remont domu i mieszkania to twardy orzech do zgryzienia. Wiele osób martwi się, czy będą potrafiły wszystko właściwie zaplanować, nie są pewne, kiedy i od czego zacząć. Spokojnie, za chwilę pokażę Wam, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. 

 

 

Jak-zaplanować-remont-mieszkania

 

Po pierwsze, dobrze jest zacząć planować wszystko z wyprzedzeniem. W zależności od tego, jak duży to ma być remont, i co ma obejmować, warto przeznaczyć na przygotowanie projektu około trzech miesięcy, tak aby wszystko było w pełni dopracowane. Powiedzmy, że remont ma się zacząć w kwietniu – opierając się na naszych doświadczeniach, radzimy, aby znaleźć projektanta i podpisać z nim umowę już w styczniu (lub wcześniej). Dzięki temu będziecie mieć pewność rezerwacji terminu, a – jak zapewne wiecie – na dobrego architekta i godnych polecenia fachowców na ogół trzeba trochę poczekać. Tutaj ważna uwaga: w przypadku remontu zdecydowanie odradzamy grudzień, bo wtedy zazwyczaj wszyscy są zabiegani i trudno otrzymać konkretne informacje, np. od ekip remontowych.

Po drugie, wykonawcy – czy macie już wybraną ekipę remontową? Jeśli tak, to jaki termin macie zarezerwowany? Jeśli nie, to czy potrzebujecie pomocy w jej znalezieniu? Dajcie znać, czy chcielibyście, żebyśmy w jednym z kolejnych postów napisali, jak skutecznie szukać takiej firmy i na co zwracać uwagę przy jej wyborze.

Po trzecie, ważnym elementem jest proces zamawiania produktów do aranżacji wnętrz. Okres oczekiwania na niektóre z nich (np. drzwi) wynosi od 8 do 10 tygodni. Warto je zamówić na samym początku i ustalić, jaki model i rodzaj ościeżnicy potrzebujemy, oraz uzgodnić z głównym wykonawcą, jak ma przygotować otwory do ich montażu. Mało kto wie, że nie da się kupić ościeżnicy od ręki, chyba że mamy bardzo cienkie mury i kupujemy drzwi w markecie. W każdym projekcie pojawiają się meble na zamówienie, na które również trzeba poczekać. Warto odpowiednio wcześnie wybrać stolarzy, którzy takie meble mogą wykonać, zwłaszcza, że zazwyczaj czeka się na nie od 6 do 8 tygodni, np. w zależności od wybranych materiałów. Nie chcecie decydować się w ciemno i wolicie sprawdzonych producentów? W razie czego, współpracujemy z kilkoma takimi firmami i możemy Wam je polecić.

Pamiętajcie, jeśli macie jakieś pytania dotyczące branży wystroju wnętrz, chętnie na nie odpowiemy. Być może Wasze wiadomości staną się tematem kolejnych wpisów.

Ile to trwa?

  1. Znalezienie firmy projektowej – od 2 tygodni do 2 miesięcy.
  2. Stworzenie projektu – ok. 2-3 miesięce.
  3. Znalezienie ekipy remontowej – ok. 2 miesięcy.
  4. Znalezienie stolarzy – ok. 2 tygodni.
  5. Wysyłanie zapytań ofertowych na poszczególne elementy aranżacji – od 1 miesiąca, w zależności od zakresu i ilości produktów.
  6. Zamówienie produktów lub zlecenie tego firmie projektowej – od 1 miesiąca, w zależności od zakresy i ilości produktów.
  7. Nadzór nad ekipą remontową lub zlecenie tego firmie projektowej – w zależności od zakresu prac remontowych: przy mieszkaniu 70-140 m2 – około 3 miesięce, 150-250 m2 – około 4-5 miesięcy.

Dodaj komentarz