Poradnik projektanta wnętrz to nowy cykl artykułów, który rozpoczynam na tym blogu. Napisałam już wiele artykułów, które znajdziesz w bazie wiedzy Przedsiębiorczego Architekta. Są one obszerne, rozwijają wiele zagadnień i głębiej analizują konkretny temat (choć nie wyczerpują tematu – dlatego stworzyłam materiały szkoleniowe dla architektów wnętrz).
Jednak wszyscy kochamy wiedzę w pigułce, prawda? I właśnie taki ma być ten poradnik. Zwięzły, konkretny, ale mięsisty, abyś wyciągnął dla siebie esencję. Tak, jak ma to miejsce w moich kursach online dla projektantów wnętrz.
Poradnik projektanta wnętrz: planowanie roku i celów firmy projektowej krok po kroku.
Gdy publikuję ten artykuł jest 1 stycznia 2023 roku. I właśnie dlatego zaczniemy od celów i planowania, bo wiele razy przekonałam się (na własnej skórze i z obserwacji), że zbyt często to bagatelizujemy. Mija kolejny rok, a my zastanawiamy się, dlaczego nasza firma projektowa niewiele się rozwinęła lub stoi w miejscu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak planować swoje działania, oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc:
KROK 1
Określ cel swojej firmy projektowej.
Określenie celów firmy projektowej jest ważne, ponieważ pomaga ono zidentyfikować kierunek, w którym firma powinna rozwijać swoją działalność, a także umożliwia lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów.
Zastanów się, co chcesz osiągnąć i jaki jest główny cel Twoich działań. Większa ilość projektów? Większe projekty, np. powyżej 80 m2? Zarobki na poziomie x? Aby określić cel firmy projektowej, należy wziąć pod uwagę jej misję, wizję oraz cele strategiczne. Może to obejmować takie rzeczy jak:
- Opracowywanie innowacyjnych rozwiązań dla klientów lub znalezienie wyróżnika i wzmocnienie strategii marki projektowej.
- Poszerzanie zakresu działalności firmy, a jest tym także plan B, który pomoże Ci zadbać o płynność finansową.
- Zwiększenie zysków poprzez optymalizację procesu projektowego, lepsze zarządzanie projektami i wycenianie projektu.
- Budowanie pozytywnego wizerunku firmy lub budowanie marki osobistej, np. poprzez blog, aby łatwiej pozyskać swojego klienta idealnego.
KROK 2
Określanie priorytetów w studio projektowania wnętrz.
Określ, co jest dla Ciebie najważniejsze i skoncentruj się na tych rzeczach. Czy chcesz mniej pracować i mieć dwa dni wolnego? Czy chcesz częściej wyjeżdżać na wakacje? A może chcesz usprawnić obsługę klienta? Może Ci w tym pomóc webinar, w którym omówiłam 5 głównych obszarów, które warto wziąć pod lupę w pierwszej kolejności, aby zyskać 30 dni w roku.
Sposoby ustalenia priorytetów w firmie projektowej.
Oto kilka pomysłów:
- Określenie długoterminowych celów i strategii firmy może pomóc w ustaleniu, jakie zadania są najważniejsze.
- Analiza ryzyka: ocena potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z poszczególnymi zadaniami.
- Ocena wpływu poszczególnych zadań na Twój biznes projektowy może pomóc w ustaleniu, które są najważniejsze.
- Uwzględnienie ograniczeń (np. ograniczony budżet) może pomóc w ustaleniu hierarchii.
- Zapytanie zespołu (jeśli go masz) o ich opinie na temat ważności poszczególnych zadań.
- Przeanalizowanie obecnych procesów i określenie, które zadania są niezbędne do ich lepszego lub prawidłowego funkcjonowania.
KROK 3
Lista zadań projektanta wnętrz
Zrób listę działań potrzebnych do osiągnięcia celu: zidentyfikuj konkretne działania, które musisz podjąć, aby osiągnąć swój cel. Uporządkuj je według priorytetów. Najlepiej online, abyś mógł poukładać je od najważniejszych do mniej istotnych. Nie zapomnij o planowaniu wydatków i stworzeniu planu finansowego.
Przeczytaj także artykuł: Ile zarabia architekt wnętrz, a ile powinien?
KROK 4
Plan realizowania celów firmy projektowej
Określ terminy: ustal, kiedy chcesz zakończyć każde zadanie i ustal harmonogram działań. Możesz skorzystać z kalendarza online. Każdy projekt możesz oznaczyć innym kolorem. Pokazuję to krok po kroku w kursie online dla projektantów wnętrz o planowaniu projektów.
KROK 5
Zidentyfikuj przeszkody
Zastanów się, co mogłoby Ci przeszkodzić w realizacji Twoich planów i przygotuj się na ewentualne trudności. Często ich nie dostrzegamy, a w rzeczywistości istnieje wiele różnych przeszkód, które mogą utrudniać realizację celów. Oto kilka przykładów:
- Brak motywacji lub brak jasno określonego celu: trudno jest zmotywować się do działania, jeśli nie wiemy dokładnie, czego chcemy osiągnąć lub dlaczego chcemy to osiągnąć.
- Nierealistyczny plan.
- Brak skutecznej komunikacji lub brak wystarczającej ilości informacji.
- Brak odpowiedniego zarządzania czasem lub nadmierne obciążenie pracą mogą utrudniać osiągnięcie celów. A jeśli przeszkodą jest dla Ciebie ilość pracy, zobacz webinar: Jak pracować mniej, a zarabiać więcej jako projektant wnętrz?
- Nieoczekiwane wydarzenia, takie jak choroba (Twoja lub np. Twojego dziecka), korki, zepsuty samochód itp.Odbieranie telefonów kilka razy dziennie także jest takim utrudnieniem. Dlatego planuj według zasady 60/40. Zostaw sobie czas na rzeczy nieprzewidywalne.
KROK 6
Zasoby, aby rozwinąć firmę projektową i zrealizować cele.
Upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz, aby zrealizować swoje zadania. Przykładowo:
- Szybki komputer i oprogramowanie dla projektanta wnętrz. Zobacz artykuł: Jaki komputer dla architekta wnętrz?
- Bazę modeli 3d i tekstur. Tutaj dzielę się listą producentów, którzy udostępniają modele 3D, a w Klubie Przedsiębiorczego Architekta znajdziesz rozbudowaną bazę i mnóstwo materiałów, które pomogą Ci rozwinąć studio projektowe.
- Komfortowe miejsce do pracy.
- Szablon oferty.
- Szablony maili i inne narzędzia architekta wnętrz.
- Gotowy formularz z pytaniami do klienta, który przyspieszy Twoją pracę.
Dołącz do Klubu Przedsiębiorczego Architekta
KROK 7
Przekuj plany w działanie i rozwijaj swoje studio projektowe.
Zacznij działać: rozpocznij wdrażanie swojego planu i działaj konsekwentnie, aby osiągnąć swój cel. Każdego dnia realizuj min 1 główny krok. Nie dawaj sobie za dużo zadań. Maksymalnie 3 główne na dzień. Zrobisz więcej? Super! Nie? To też ok.
Przeczytaj także: Aplikacje dla architektów wnętrz do planowania zadań i projektów
KROK 8
Monitorowanie postępów
Regularnie sprawdzaj, jak idą prace i czy zmieniły się jakieś okoliczności, które mogą wpłynąć na Twoje działania.
Licz czas aplikacją. Jeśli Twoim celem jest usprawnianie procesu projektowego, na pewno przyda Ci się planner, aby określić priorytetowe zadania i etapu projektu wnętrz, które wymagają ulepszenia w pierwszej kolejności. Porównasz, ile wydawało Ci się, że zajmie Ci czasu dane zadanie, a ile zajęło w rzeczywistości. Na bieżąco to monitoruj, aby postępy motywowały Cię do kolejnych działań.
Sprawdzaj klientów pod kątem opłacalności wykonywania projektu – czy są zgodne z Twoimi założeniami. Publikuj regularnie w social mediach i sprawdzaj statystyki.
KROK 9
Dostosuj swój plan
Jeśli zajdzie taka potrzeba, zmień swój plan, aby lepiej dopasować go do aktualnej sytuacji. Plany są po to, aby je zmieniać. Część zadań może okazać się zbędna, a będą musiały dojść nowe zadania.
KROK 10
Podsumowanie realizacji celu firmy projektowej.
Po zakończeniu realizacji swojego planu, zrób podsumowanie i zastanów się nad tym, co poszło dobrze, a co mogłoby być lepsze w przyszłości. Najlepiej robić podsumowanie co 3 miesiące, czyli 4 razy w roku. Takie podsumowanie możesz robić w życiu prywatnym i zawodowym. Warto robić audyt firmy, aby zdiagnozować najsłabsze punkty (to trochę jak wizyty u dentysty).
Przeczytaj artykuł o tym jak poprawnie wykonać audyt firmy projektowej.
Poradnik projektanta wnętrz jest dla Ciebie przydatny?
Dołącz bezpłatnie, po jeszcze więcej wiedzy, do Narzędziownika Architekta – mojego cotygodniowego magazynu dla projektantów wnętrz, który wysyłam prosto na maila.
Podziel się z innymi, jeśli ten artykuł był przydatny. Niech ta treść trafi do jak największej liczby projektantów wnętrz. To najlepsza nagroda za wykonaną przez nas pracę. Dziękuję!