Nadchodzi Workbook i warsztaty online na żywo: Projektowanie wnętrz: jak wystartować i nie żałować?
Shopping Cart
Jak dobrać kolor do wnętrza?

Jak dobrać kolor do wnętrza?

Czy wiecie jak najprościej dobrać kolor do wnętrza?

Polecam dziś prostą metodę podział kolorów na trzy sektory.  

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie barwy neutralnej jako tła we wnętrzu (bazy) i zestawienie jej z jednym dopełniającym odcieniem z palety barw np. w formie dodatków. Można także zastosować połączenie kolorów zgodnie z zasadą proporcji 70/20/10:

  • 70% stanowi neutralny odcień bazowy,
  • 20% stanowi odcień uzupełniający,
  • 10% stanowi odcień kontrastowy dla całości.

Łącząc ze sobą kolory, można skorzystać z kilku uniwersalnych zasad, w tym np. z koła barw, które obejmuje 12 kolorów.

Kolory w salonie

Alternatywną opcją jest wykorzystanie odcieni jednej barwy, ale o różnym nasyceniu i intensywności, dzięki czemu wnętrze będzie miało monochromatyczny charakter.

Kolory w salonie

Inną propozycją zestawienia kolorów jest połączenie dwóch przeciwnych barw. To jednak połączenie kontrastowe, które mocno ożywia wnętrze i powinno się je stosować z umiarem. Aby uniknąć dużej dawki mocnych kolorów, można sięgnąć po ich przygaszone odcienie i użyć ich tylko na niektórych elementach wykończenia.

Kolory w sypialni

Wybierając kolory, kieruj się indywidualnymi preferencjami. Wybierz barwy, które są ci najbliższe. Jeśli lubisz mocne, nasycone kolory, zastosuj je u siebie – nie bój się, to w końcu twój dom. To ty masz czuć się w nim dobrze. Swoje potrzeby najprościej odkryjesz, obserwując siebie i swoje odczucia w różnych miejscach, w których przebywasz.

Kolory w salonie

Może spodobał ci się jakiś kolor w restauracji, w której świetnie się czułeś, a może tapeta w pokoju hotelowym podczas wakacji. Potraktuj to jak wyzwanie: zawsze gdy jesteś w jakimś miejscu, poświęć minutę na zastanowienie się, czy w tym wnętrzu czujesz się dobrze, a jeśli tak, to jakie kolory ci się w nim podobają.

Kolory w kuchni

Dzięki dobrze dobranym barwom twój dom będzie miał odpowiedni nastrój i atmosferę, będzie sprzyjał relaksowi i dodawał energii zarówno do pracy, jak i rozwoju pasji, zainteresowań. Kolory mogą działać kojąco, ale też pobudzać. To ty decydujesz, jak mają wyglądać poszczególne pomieszczenia.

Kolory w sypialni nowoczesnej

Aby ułatwić ci dokonanie wyboru, w mojej książce ,,Od inspiracji do aranżacji. Czyli jak pięknie mieszkać” opisałam, jakie znaczenie mają poszczególne kolory oraz jak można je ze sobą łączyć. Możesz pobrać jej streszczenie za darmo> (opens in a new tab)”> tu >>

Koło barw
Koło barw

2 comments

  1. Przyznam szczerze, że miło i przyjemnie się czyta Twój Portal. Masz wielki talent, ambicję i lekkie pióro… gratuluję 🙂

  2. Wspaniałe pomysły kosztuja grosze. Bezcenni są ludzie, którzy je urzeczywistniają. Twój blog jest tego wspaniałym przykładem…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.