jak-dobrac-kolor-do-wnętrza

Czy wiecie jak najprościej dobrać kolor do wnętrza?

Polecam dziś prostą metodę podział kolorów na trzy sektory.  

 

jak-dobrac-kolor-do-wnętrza

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie barwy neutralnej jako tła we wnętrzu (bazy) i zestawienie jej z jednym dopełniającym odcieniem z palety barw np. w formie dodatków. Można także zastosować połączenie kolorów zgodnie z zasadą proporcji 70/20/10:

  • 70% stanowi neutralny odcień bazowy,
  • 20% stanowi odcień uzupełniający,
  • 10% stanowi odcień kontrastowy dla całości.

Łącząc ze sobą kolory, można skorzystać z kilku uniwersalnych zasad, w tym np. z koła barw, które obejmuje 12 kolorów.

Kolory w salonie

Alternatywną opcją jest wykorzystanie odcieni jednej barwy, ale o różnym nasyceniu i intensywności, dzięki czemu wnętrze będzie miało monochromatyczny charakter.

Kolory w salonie

Inną propozycją zestawienia kolorów jest połączenie dwóch przeciwnych barw. To jednak połączenie kontrastowe, które mocno ożywia wnętrze i powinno się je stosować z umiarem. Aby uniknąć dużej dawki mocnych kolorów, można sięgnąć po ich przygaszone odcienie i użyć ich tylko na niektórych elementach wykończenia.

Kolory w sypialni

Wybierając kolory, kieruj się indywidualnymi preferencjami. Wybierz barwy, które są ci najbliższe. Jeśli lubisz mocne, nasycone kolory, zastosuj je u siebie – nie bój się, to w końcu twój dom. To ty masz czuć się w nim dobrze. Swoje potrzeby najprościej odkryjesz, obserwując siebie i swoje odczucia w różnych miejscach, w których przebywasz.

Kolory w salonie

Może spodobał ci się jakiś kolor w restauracji, w której świetnie się czułeś, a może tapeta w pokoju hotelowym podczas wakacji. Potraktuj to jak wyzwanie: zawsze gdy jesteś w jakimś miejscu, poświęć minutę na zastanowienie się, czy w tym wnętrzu czujesz się dobrze, a jeśli tak, to jakie kolory ci się w nim podobają.

Kolory w kuchni

Dzięki dobrze dobranym barwom twój dom będzie miał odpowiedni nastrój i atmosferę, będzie sprzyjał relaksowi i dodawał energii zarówno do pracy, jak i rozwoju pasji, zainteresowań. Kolory mogą działać kojąco, ale też pobudzać. To ty decydujesz, jak mają wyglądać poszczególne pomieszczenia.

Kolory w sypialni nowoczesnej

Aby ułatwić ci dokonanie wyboru, w mojej książce ,,Od inspiracji do aranżacji. Czyli jak pięknie mieszkać” opisałam, jakie znaczenie mają poszczególne kolory oraz jak można je ze sobą łączyć. Możesz pobrać jej streszczenie za darmo> (opens in a new tab)”> tu >>

Koło barw
Koło barw

 

2 komentarze

Dodaj komentarz