Architekt wnętrz - jak tworzyć wytyczne projektowe? - Sklep Agnieszka Pasieka-Adamek
🟡 Chcesz zostać projektantem wnętrz, ale nie wiesz od czego zacząć?
Shopping Cart
Architekt-wnętrz-jak-tworzyć-wytyczne-projektowe

Architekt wnętrz – jak tworzyć wytyczne projektowe?

Kurs projektowania wnętrz  

 

Tworząc kurs dla architektów w Akademii Przedsiębiorczego Architekta, wiedziałam, że musi pojawić się szkolenie z tworzenia wytycznych projektowych dla klienta. Osobiście uważam, że to właśnie od tego, jak przygotujemy brief, będzie zależeć czy poświęcimy na projekt miesiąc czy pół roku.

Zdaję sobie sprawę, że są inne czynniki jak dobra umowa dla architekta czy poprawnie przygotowany formularz online z pytaniami dotyczącymi aranżacji wnętrz. Jednak plik ze spisanymi potrzebami klienta jest kluczowy. 

To właśnie on porządkuje informacje, jakie dostaliśmy od klienta – zarówno te pisemne, jak i ustne. Mamy ustalony styl, kolory i wszystkie detale, konieczne do aranżacji wnętrz łazienki, kuchni czy salonu. Nie musimy martwić się o to, że coś zostało źle zrozumiane i klient oczekuje dodatkowych poprawek za darmo. Można stworzyć koło kolorów (np. w darmowym programie Canva), a konkretne rozwiązania przedstawić za pomocą zdjęć, wizualizacji fotorealistycznych czy rysunków. 

Kiedy tworzymy Brief do aranżacji wnętrz? 

 

Pierwszy plik z wytycznymi można utworzyć już po wypełnieniu przez klienta formularza z pytaniami. Polecam to rozwiązanie, ponieważ oszczędza to czas zarówno projektanta, jak i klienta.

Zamiast za każdym razem zadawać te same pytania, możesz pokazać rozwiązania w programie online, a klient w dowolnym czasie i miejscu może wszystko obejrzeć, przeklikać i automatycznie masz odpowiedzi u siebie na komputerze. 

Jeśli klient nie zna odpowiedzi, to będzie dla Ciebie sygnał, że trzeba dany temat omówić na spotkaniu lub doprecyzować pytania o aranżację wnętrz już na etapie w formularza. 

Pamiętaj, że same pytania to za mało. Jak chcesz wiedzieć dokładnie, czy coś klientowi się podoba lub nie, to trzeba dodać zdjęcie lub wizualizację. 

Brief doprecyzowujemy już po spotkaniu z klientem online lub offline. W aranżacji wnętrz warto wszystko spisywać, gdyż to, co przekazuje nam słownie klient, może różnić się od obrazu, jaki ma w głowie i w drugą stronę. To, co Ty opowiadasz, może być źle zinterpretowane przez inwestora. 

Warto w wytycznych wkładać linki propozycji produktowych oraz zdjęcia. Bardzo dobrze to doprecyzuje niuanse i unikniemy niepotrzebnych poprawek przy projekcie wnętrza. 

Kolejna ważna rzecz, jaka powinna się znaleźć, to wstępny kosztorys z podziałam na pomieszczenia. Wypisujesz produkty, które najczęściej się znajdują w projekcie wnętrz i po spotkaniu dopisujesz pozycje, które dodatkowo doszły do listy. 

 

Akceptacja wytycznych w projekcie aranżacji wnętrz 

 

Jak cały brief jest gotowy, wysyłasz go do inwestora w celu akceptacji pisemnej na maila. Tworząc plik online, np. w Google Dokumenty, możesz dać uprawnienia klientowi do komentowania opisu i wklejania linków. 

Po akceptacji możesz zabrać się za pracę.  Pamiętaj, aby określić ramy czasowe na udzielenie odpowiedzi, w przeciwnym razie możesz nie zrobić projektu na czas.

Szkolenie dla architektów wnętrz – tworzenie wytycznych do projektu wnętrz

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tworzenia wytycznych projektowych, serdecznie Cię zapraszam do swojego kursu online.

Z kursu dowiesz się:

  1. Jak przygotować skuteczny plik z wytycznymi?
  2. W jakich programach można go wykonać?
  3. Kiedy należy przygotowywać brief?
  4. Jak oszczędzać czas na przygotowanie projektu dzięki briefowi?
  5. Jakich błędów nie popełniać podczas przygotowania briefu?
  6. Jak sprawnie uzyskać akceptację?
  7. Jak dodawać wizualne przykłady do briefu?
  8. Dlaczego wkładanie  konkretnych produktów jest ważne?
  9. Kosztorys wstępny – dlaczego warto go mieć i co dzięki niemu zyskuje projektant i klient?
  10. Poprawne robienie notatek, dlaczego detal i niuanse są ważne?