Poradnik projektanta wnętrz Harmonogram pracy i planowanie projektu wnętrz – jak zdążyć na czas

Planowanie projektu – to odpowiedź, która notorycznie się pojawia, gdy pytam projektantów wnętrz o to, co jest dla nich najcięższe w organizacji swojej pracy. A dla Ciebie? Często dodają, że projekty się rozjeżdżają, życie płata figle, a potem się okazuje, że jednak nie damy rady zrobić wszystkich zaplanowanych zadań w danym dniu, a raptem kilka. Brzmi znajomo?

Czas uporać się z organizacją własnej pracy. Mam dla Ciebie garść materiałów, które na pewno Ci w tym pomogą. Jeśli wdrożysz to, czym się z Tobą podzielę (nie zawahaj się kliknąć także w linki, bo tam czeka na Ciebie jeszcze więcej), z pewnością efekty Cię zaskoczą. Już teraz zachęcam Cię gorąco do obejrzenia webinaru lub wysłuchania podcastu o tym jak lepiej planować i rozpisać projekt w kalendarzu z podziałem na etapy.

Przeczytaj także: Poradnik projektanta wnętrz cz.1: planowanie roku i celów firmy projektowej krok po kroku.

Lepsze planowanie projektu zaczyna się od analizy swoich działań

To, co mogę Ci polecić, to wypisanie wszystkich czynności, jakie robisz w ciągu dnia. 

Z organizacją pracy ma problem bardzo dużo osób, nie tylko architekci wnętrz. Jak patrzę po znajomych, to prawie każdy się z tym zmaga. Główny problem polega na tym, że nie chce się nam poświęcić trochę czasu na analizę, co działa źle, a co dobrze. Gonimy zaległości i nie wyciągamy wniosków — znasz to?

Myślę, że dobrze by było, aby wyrobić sobie nawyk planowania wszystkiego. Od pracy po czynności dodatkowe: jak siłownia, spacer, większa ilość snu, czy czytanie. Szczególnie, jeśli zatraciłeś ten balans, warto zarezerwować sobie czas także dla samego siebie czy bliskiej osoby – zapisz to, aby na pewno kolejny raz nie poświęcić tego czasu na pracę i zaplanować swoje zadania bardziej realnie.

Czy Twoje obecne planowanie i każdy kolejny dzień przybliża Cię do realizacji celów i marzeń?

Tylko przy okazji wspomnę także, że planowanie jest jednym z wielu opisanych przeze mnie sposobów na to, aby pracować mniej, a jednocześnie pozyskać więcej klientów.

Planowanie projektu jest łatwiejsze, jeśli znasz czas poświęcany na każde zadanie

Pomoże Ci w tym aplikacja Toggl. Dzięki niej można zliczać czas każdej czynności. Można ją zainstalować na komórce. 

Dzięki niej zrobisz sobie audyt, gdzie ucieka Ci czas.  Musisz ją stosować minimum miesiąc. Ja korzystam z niej wiele miesięcy i już na pewno nie zrezygnuję. Mam realne wyniki — co robię i ile czasu mi to zajmuje. Oczywiście może być to także kartka lub plik online i stoper. Ważne, aby zapisać i zapisać, jak mija Twój dzień.

Potem analizujesz, z czego warto zrezygnować. Zdziwisz się, gdzie ten czas Ci ucieka. 

planowanie projektu w kalendarzu google

Planowanie projektu w kalendarzu online

Mi w pracy bardzo pomaga kalendarz Google. Nauczyłam pracy na nim cały mój zespół, a potem nagrałam na ten temat całe szkolenie online projektantów wnętrz: Jak planować pracę nad projektem wnętrz z podziałem na etapy? Pokazuję w nim jak za pomocą kilku kolorów i kalendarzy opanować niezliczoną ilość projektów. 

Planować możesz też życie prywatne — tworzysz nowy kalendarz o nazwie: prywatny, dobierasz kolor (np. różowy) i wpisujesz wakacje, siłkę i spacery. 

W bezpłatnej bazie wiedzy Przedsiębiorczego Architekta znajdziesz także spis aplikacji, które świetnie się sprawdzają do planowania zadań i projektów.

Drugą pomocną rzeczą są plannery. Najpierw stworzyłam planner ilości umów, aby nie robić po nocach. Potem planner przychodów, aby określić, ile musi kosztować mój projekt. Oba narzędzia są w kursie: Jak stworzyć skuteczny plan działania firmy projektowej? Bardzo polecam pracę na plannerach i tworzenie konkretnych strategii, bo wtedy nie błądzisz po omacku. Wiesz co i ile musisz zrobić, aby zamknąć miesiąc na plusie. 

Potem poszłam jeszcze dalej i stworzyłam planner godzin pracy. Dzięki niemu możesz śledzić każdy projekt. Możesz sprawdzić, czy planujesz realnie i zakładasz na swoją pracę odpowiednią ilość czasu. To pozwoli Ci lepiej organizować projekty, ale także pomoże w analizie, co wymaga ulepszenia.

Początkowo przy planowaniu pracowałam na fiszkach papierowych, potem przeniosłam się do programu Canva — jest też wersja darmowa. Ja korzystam z płatnej. Robię w tym programie prawie wszystko. Od szablonów z ofertą dla klienta, która pozwoliła mi zaoszczędzić kilkanaście godzin w miesiącu, po szablony do social mediów. 

Mój proces projektowy ma 3 etapy. To odmieniło moje projektowe życie. Więcej dowiesz się z artykułu, w którym opisuję, jak udało mi się to osiągnąć. Oczywiście możesz zabrać się za ulepszanie swojego procesu projektowego także z moją pomocą.

planowanie projektu

Zapraszam Cię także do bezpłatnej bazy wiedzy Przedsiębiorczego Architekta.

Tutaj znajdziesz materiały na temat planowania w zawodzie projektanta wnętrz.

Pamiętaj, aby cokolwiek się wydarzyło, musisz zacząć działać i wdrażać rzeczy, o których piszę. Bez tego nic się samo nie zadzieje. Ja jestem zwolennikiem małych kroków i metody Kaizen. Lepiej wcielić mało, ale wcielić w życie, niż zacząć z wysokiego C, a potem nie robić nic. 

Poradnik projektanta wnętrz jest dla Ciebie przydatny?

Dołącz bezpłatnie, po jeszcze więcej wiedzy, do Narzędziownika Architekta – mojego cotygodniowego magazynu dla projektantów wnętrz, który wysyłam prosto na maila.

Podziel się z innymi, jeśli ten artykuł był przydatny. Niech ta treść trafi do jak największej liczby projektantów wnętrz. To najlepsza nagroda za wykonaną przez nas pracę. Dziękuję!

Dodaj komentarz